تبلیغات
انقلاب اسلامی ، بیداری آخرالزمان - آیا دکتر فاطمی شهید است؟
نویسنده :عباس جندقیان
تاریخ: پنجشنبه 23 دی 1389 06:21 ب.ظ
پس از گذشت دو سال واژه «کشته شدن» به شهید تبدیل شد و فاطمی به مرحله‌ای دست یافت که شایستگی صدور پیام به مناسبت سالگرد به‌اصطلاح شهادتش نیز پیدا کند
(روانبخش)

حجت الاسلام قاسم روانبخش : آقای رئیس جمهور محترم به مناسبت سالگرد اعدام دکتر فاطمی طی پیامی خطاب به همسرش خانم سطوتی، ضمن تبریک شهادت وی نوشت: «سالروز شهادت دکتر سیدحسین فاطمی، فرصت تازه‌ای برای یادآوری حماسه دلیر مردی است که جان خود را در راه آرمان‌های ملت مسلمان و انقلابی فدا کرد. شهید فاطمی، امروز به‌عنوان نماد وطن دوستی و غیرتمندی در نزد ایرانی‌ها شناخته می‌شود و جوانان این سرزمین یاد و نام مردی مبارز را در خاطر دارند که مردانه در برابر پلشتی طاغوتیان ایستاد. آن روز که دژخیم ستمشاهی با صحنه گردانی استعمار پیر دکتر فاطمی را به جوخه اعدام سپرد، تصور می‌کرد با از میان برداشتن یک تهدید بالقوه، ماندگاری خود را تضمین کرده است، غافل از آن‌که شهادت فاطمی نیز عاملی برای بیداری نسل حق‌طلب ایران و خیزش آن‌ها علیه رژیم دست نشانده شاهنشاهی خواهد شد. یاد شهید سید حسین فاطمی و همه شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی را گرامی می‌داریم و از خداوند متعال شادی روح این به معراج رفتگان را خواستاریم.» درباره این پیام و محتوای آن مطالبی است که برای تنویر افکار عمومی و توجه رئیس جمهور عزیز ضروری به نظر می‌رسد.
1. در سال 87 برای اولین بار آقای دکتر احمدی‌نژاد در دیداری که یکی از مشاورانشان زمینه آن را فراهم کرده بود با همسر فاطمی اظهار داشت: دکتر فاطمی در راه آرمان خود جوانمردانه ایستاد و مبارزه کرد. ایشان همچنین با یادآوری شکنجه‌ها و ظلم‌هایی که در آن دوران به دکتر حسین فاطمی روا داشته شد خاطر نشان کرد؛ دکتر فاطمی پایبند منافع ملت و نه منافع شخصی بود و افتخار کشته شدن را بر ننگ وابستگی به بیگانگان ترجیح داد.(1) ولی پس از گذشت دو سال واژه «کشته شدن» به شهید تبدیل شد و فاطمی به مرحله‌ای دست یافت که شایستگی صدور پیام به مناسبت سالگرد به‌اصطلاح شهادتش نیز پیدا کند! و احتمالاً در سال‌های بعد ممکن است برخی مشاورانی که طرح مکتب ایران را به جای مکتب اسلام مناسب‌تر می‌دانند پیشنهاد برگزاری مراسم خاص نیز به مناسبت شهادتش مطرح کنند. در سال 87 مطلبی با موضوع «در حاشیه دیدار با همسر دکتر فاطمی» در پرتو‌ سخن به چاپ رساندیم و تا حدودی شخصیت وی را برای خوانندگان عزیز معرفی کردیم. به نظر می‌رسد اکنون که واژه مقدس شهید برای او به کار رفته است به معرفی بیش‌تر نیازمند باشد تا مردم ببینند واقعاً ایشان از چنین جایگاهی برخوردار است. البته اگر این عنوان از سوی رؤسای جمهور قبل یا نخست وزیر موقت یا فرد دیگری داده شده بود چندان حساسیتی نشان نمی‌دادیم چنان‌که در دولت نهضت آزادی این کار صورت گرفت و فاطمی را به‌عنوان شهید تلقی و حتی پول‌های کلانی برای فرزندانش به خارج از کشور ارسال می‌شد چندان حساسیتی نشان داده نشد. البته آن زمان آقای کروبی به‌عنوان نماینده امام در بنیاد شهید در سخنرانی قبل از خطبه‌های خودش، آن را افشا و به شدت از این اقدام انتقاد کرد(2) از این رو، بی تردید این‌گونه اقدامات را حاصل مشاوره‌های کسانی می‌دانیم که این روزها تلاش می‌کنند تفکر ملی‌گرایی و ایرانی‌گرایی را در قالب مکتب ایران به جامعه عرضه کنند.
2. آقای رئیس جمهور نوشته‌اند «شهادت فاطمی نیز عاملی برای بیداری نسل حق طلب ایران و خیزش آن‌ها علیه رژیم دست نشانده شاهنشاهی خواهد شد» در حالی که به گواه تاریخ مرگ فاطمی کوچک‌ترین تأثیری در بیداری نسل جوان در مبارزات حق طلبانه‌شان بر ضد رژیم شاهنشاهی نداشته است. آن‌چه ملت ایران را بیدار و بر ضد رژیم منحوس پهلوی بسیج کرد آموزه‌های دینی و انقلابی امام امت(ره) بود و انقلاب اسلامی از مدرسه فیضیه و مسجد شروع شد و جبهه ملی و نهضت آزادی جز ترمز هیچ نقش دیگری در این نهضت ایفا نکردند. شایسته است آقای رئیس جمهور به جای پیام برای دکتر فاطمی در سالگرد شهادت نواب صفوی و فدائیان اسلام و آیت‌ا... کاشانی که نقش آفرینان اصلی نهضت ملی شدن صنعت نفت بودند بیانیه صادر کند و به جای تجلیل از خانم سطوتی از خانم نواب صفوی که صبورانه در برابر جنایات دژخیمان شاهنشاهی ایستاد و همواره در مسیر حق و حقیقت قرار داشته و دارد و امروز نیز با همان شجاعت در برابر ظلم و ستم بیگانگان و انحرافات برخی افراد و گروه‌ها ایستاده است بیانیه‌ای صادر می‌کردند. امیدواریم در 27 دی سال جاری شاهد صدور این بیانیه باشیم.
3. به نظر می‌رسد کسی که درصدد ترویج مکتب ایران و احیای ملی‌گرایی برآمده است می‌داند که نمی‌توان از مصدق آغاز کرد؛ بهترین چهره برای این هدف می‌تواند امثال دکتر حسین فاطمی باشد.
4. درباره شخصیت فاطمی، تحلیل‌ها و برداشت‌های متناقضی وجود دارد؛ از یک سو مصدق او را از پیشنهاد دهندگان ملی شدن صنعت نفت و شهید راه وطن معرفی کرده(3) که پس از کودتای 28 مرداد توسط مأموران شاه دستگیر و در چهارشنبه 19 آبان 1333 به اعدام محکوم و حکم اجرا گردیده است(4) و از سوی دیگر پیش از آن، عبدالحسین واحدی (از اعضای فدائیان اسلا‌م)، دکتر فاطمی را بزرگ‌ترین مانع اجرای احکام الهی تشخیص داده و به عبد‌خدایی گفته بود «ابتدا باید او را از میان برداریم تا بتوانیم مصدق را وادار به تسلیم در برابر نظارت اسلامی خود کنیم.»(5) در همین راستا فاطمی توسط عبدخدایی مورد حمله قرار گرفت و از ناحیه شکم مجروح شد.
البته یک سال و اندی پس از آن حادثه با نامه‌ای که میان وی و شهید نواب صفوی رد و بدل شد به نظر می‌رسد روابط جمعیت فدائیان با وی تا حدودی حسنه شده بود(6). به هر حال موقعیت دکتر فاطمی در حکومت مصدق یک موقعیت متناقضی است و تاریخ درباره او چندان شفاف نیست.
5. چنان‌که اشاره شد، شخصیت دکتر فاطمی مبهم و غیر شفاف است؛ ولی می‌توان با نگاه به برخی مواضع سیاسی وی که در تاریخ به صورت شفاف آمده فهمید که او شخصیتی نیست که ارزش الگو شدن برای نسل جوان امروز ما باشد:
«دکتر فاطمی مورد اعتمادترین یار دکتر مصدق بود... مصدق به خاطر علاقه زیادی که به دکتر فاطمی داشت او را پسر سوم خود می‌دانست»(7) «دکتر فاطمی موتور لوکوموتیوی بود که مصدق نحیف و پیر را در صدر نشانده بود و پیش می‌رفت»(8) «پیشنهاد تشکیل جبهه ملی از سوی دکتر فاطمی در احمدآباد به مصدق داده شد.»(9) آخرین جمله دکتر فاطمی به هنگام اعدام «زنده باد دکتر مصدق، پاینده باد ایران» بود. (10)
پس از ترور دکتر فاطمی توسط فدائیان اسلام، زمانی که وی را به بیمارستان می‌بردند در بین راه گفت: «دیدید بالاخره انگلیسی‌ها مرا کشتند»(11) فردای آن روز 24 بهمن، که دکتر فاطمی تا اندازه‌ای بهبود یافته بود به دوستانش که به عیادتش آمده بودند گفت: «انگلیسی‌ها در تیراندازی ناشی هستند، می‌بینید که تیرشان کارگر نیفتاد»(12) همچنین در سرمقاله روزنامه باختر نیز نوشت: خدای بزرگ نخواست گلوله‌ای را که از طرف یک تروریست دست پرورده اینتلجنت سرویس به طرف من رها شد کارگر افتد.... دیگر قوه تبلیغ اینتلجنت سرویس به صفر رسیده است و ناچار است تروریست‌های بی‌وجدان که شرف و مردانگی خود را در اختیار لیره‌های انگلیسی می‌گذارند استخدام نماید(13) دکتر فاطمی در خاطراتش می‌نویسد: «مصدق غالباً از مداخلات آقای [آیت‌ا... کاشانی] و اطرافیانش گله داشت و دو سه مرتبه هم کار به جاهای باریک کشید. آیت‌ا... کاشانی هم در ابتدای نهضت ملی، خدمات پر ارزشی به پیشرفت نهضت کرد. این اواخر بیش‌تر از حد، غرور و نخوت پیدا کرده بود به طوری که مکرراً می‌گفت اگر من 136 وکیل ایران را انتخاب کنم مردم به آن‌ها که من می‌گویم رأی خواهند داد... نظر ما این بود که کاشانی را از این‌گونه مداخلات بر کنار نگه داریم.(14) یکی از اقدامات دولتی که دکتر فاطمی مغز متفکر و موتور لوکوموتیو آن بود، زندانی کردن شهید نواب صفوی به مدت 22 ماه بود؛ اکنون پرسش‌هایی که با توجه به این مواضع و گفتارها، درباره شخصیت فاطمی به ذهن خطور می‌کند این است:
دکتر فاطمی که به اعتراف مورخان ملی‌گرا، مورد اعتماد‌ترین یار دکتر مصدق، «پسر سوم مصدق» و «موتور لوکوموتیو او» بوده و هنگام مرگ جمله «زنده باد مصدق» به‌عنوان آخرین کلا‌م بر لبانش نقش بسته بود، چرا در برابر دستگیری و زندانی شدن شهید نواب صفوی به مدت 22 ماه سکوت اختیار کرد و آیا این موتور لوکوموتیو در دستگیری ایشان هیچ نقشی نداشته است؟!
به نظر می‌رسد دلیل سکوت یا همکاری وی با مصدق این بود که وی فدائیان اسلام را از عوامل اینتلجنت سرویس انگلیس می‌دانست؛ موضوعی که پس از ترور وی چند بار بر زبانش جاری شد!! شهید عبد‌الحسین واحدی در برابر این‌گونه اتهامات به فدائیان اسلا‌م اظهار داشت: «کسی که فاقد همه چیز‌، خانه، جا و مکان بوده و حتی تاکسی که بخواهد سوار شود باید دیگران پول او را بدهند، چگونه انگلیسی است؟!»(15) شهید نواب صفوی طی نامه‌ای به جمعیت فدائیان اسلام علت زندانی شدن خود را تأکید بر ضرورت اجرای احکام الهی دانسته و نوشته است: «در ملاقات با نمایندگان اقلیت، تقاضا کردم دولت را وادار کنند مقررات دین حنیف اسلام را اجرا کنند. چون نمایندگان مزبور با من مخالفت کردند، آن‌ها را به محاکمه دعوت کردم‌، روی این اصل، حکم زندانی شدنم را صادر کردند.‌ای دلیران! شما مبارزه کنید، سعی کنید منظور جمعیت تأمین گردد. مهم نیست برای آزادی من کوشش کنید‌، شما باید به این اقلیت پست و ناقابل نشان دهید که این جمعیت زنده است و تا آخرین قطره خون خود برای ترقی و تعالی اسلام مبارزه خواهد کرد.
از زندان و چوبه‌دار نترسید. بکشید و کشته شوید. آن‌هایی که در تبعید بودند ما جانبازی کردیم تا آن‌ها به وطن خود بازگشتند و دستور بازداشت ما را صادر کردند.»(16) و چقدر شرم‌آور است که در دولت مصدق و فاطمی، مجاهد بزرگ نواب صفوی به جرم مبارزه با می‌گساری و مشروب‌فروشی و تأکید بر اجرای احکام اسلا‌م به دو سال زندان محکوم شود و حکم با سکوت و حمایت مصدق و فاطمی اجرا گردد! آیا می‌توان واژه مقدس شهید را بر چنین افرادی اطلاق کرد؟! و بالاخره در قضاوت تاریخ در این اختلاف میان فدائیان اسلام و دکتر فاطمی حق با کدام است؟ اگر بر نام فاطمی عنوان شهید اطلاق کنیم بر فدائیان اسلام چه عنوانی اطلاق خواهیم کرد؟
آری! این مجاهدان مظلوم در 27/10/1334 با سکوت مرگ‌بار جبهه ملی در حالی که فریاد تکبیر و شهادتین آخرین جملا‌ت آن‌ها را تشکیل می‌داد، به دست رژیم دیکتاتوری پهلوی به شهادت رسیدند. در شب واقعه پیوسته قرآن می‌خواندند و مناجات می‌کردند، نواب صفوی آیه «ولا‌ تحسبن الذین قتلوا فی‌سبیل ا... امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون» را مکرر تلا‌وت می‌کرد و چون مصادف با شب شهادت حضرت زهرا(س) بود، می‌گفت خلیلم، محمدم، مظفرم تعجیل کنید، جده‌ام فاطمه زهرا منتظر ما است.(17) و چقدر تفاوت است میان کسی که در آخرین لحظات عمرش جمله زنده ‌باد مصدق را تکرار می‌کند با کسانی که غریو‌ ا... اکبرشان، صدای گلوله‌های دشمن را خفه می‌سازد!
6. فاطمی که لوکوموتیو دولت مصدق بوده تا چه اندازه گرایش‌های دینی داشته است؟ در کتاب‌هایی که درباره اندیشه‌ها، فعالیت‌ها و خاطرات وی نوشته شده چیزی در این‌باره به چشم نمی‌خورد. مطالب فوق و اظهاراتش درباره مرحوم آیت‌ا... کاشانی که قبلا‌ً اشاره شد نشان‌گر آن است که نسبت به مذهب و روحانیت روی خوشی نشان نمی‌داده است! و حتی اظهار داشته بود که در مشروطه باید کار روحانیت را تمام می‌کردند! حضرت امام(ره) درباره جبهه ملی و مصدقی که قبله آمال فاطمی بود می‌فرمایند: «جبهه ملی یک گروهی که با اسلا‌م و روحانیت سرسخت مخالف بودند. از اولش هم مخالف بودند. اولش هم وقتی که مرحوم کاشانی دید که این‌ها خلا‌ف دارند می‌کنند صحبت کرد، این‌ها کاری کردند، یک سگی را نزدیک مجلس عینک به آن زدند اسمش را آیت‌ا... گذاشتند این در زمان آن [مصدق] بود که این‌ها (ملی‌گرایان) فخر می‌کنند به وجود او؛ او [مصدق] مسلم هم نبود. من در آن روز در منزل یکی از علمای تهران بودم که این خبر را شنیدم که یک سگی را عینک زده‌اند و به اسم آیت‌ا... در خیابان‌ها می‌گردانند. من به آن آقا عرض کردم که این دیگر مخالفت با شخص نیست، این سیلی خواهد خورد و طولی نکشید که سیلی را خورد و اگر مانده بود سیلی بر اسلا‌م می‌زد.»(18)
مرحوم فلسفی در کتاب خاطراتش درباره ملا‌قات با دکتر مصدق و رساندن پیام مرحوم آیت‌ا... بروجردی به وی و کمک خواستن از رئیس دولت برای جلوگیری از ظلم بهائیان به مسلمانان می‌گوید: مصدق بعد از تمام شدن صحبت من به‌گونه‌ای تمسخرآمیز قاه‌قاه و با صدای بلند خندید و گفت: آقای فلسفی! از نظر من مسلمان و بهایی فرق ندارند همه از یک ملت و ایرانی هستند.(خاطرات و مبارزات فلسفی، ص132و133)
7. البته بعضی در ملی بودن مصدق و فاطمی و یاران‌شان نیز تردید کرده، معتقدند گرچه یک چهره ضدانگلیسی بوده ولی هدفش از ملی کردن نفت واگذاری نفت به امریکایی‌ها بوده است و شاید بتوان نامه مرحوم آیت‌ا... کاشانی به مصدق در روز 27 مرداد و هشدار به وقوع کودتا و بی‌اعتنایی وی به آن هشدارها را با همین ملا‌ک تحلیل کرد. نامه آیت‌ا... کاشانی به مصدق و پاسخ وی به شرح زیر است:
حضرت نخست وزیر معظم جناب آقای دکتر مصدق دام اقباله
عرض می‌شود گرچه امکانی برای عرایضم نمانده ولی صلا‌ح دین و ملت برای این خادم اسلا‌م بالا‌تر از احساسات شخصی است و علی‌رغم غرض‌ورزی‌ها و بوق و کرنای تبلیغات، شما بهتر از هرکس می‌دانید که هم و غم در نگهداری دولت جنابعالی است که خودتان به بقای آن مایل نیستید! از تجربیات روی کار آمدن قوام و لجبازی اخیر بر من مسلم است می‌خواهید مانند سی‌ام تیر کذایی، یک‌بار دیگر ملت را تنها گذاشته و قهرمانانه بروید. حرف این‌جانب را در خصوص اصرارم در عدم اجرای رفراندوم نشنیدید و مرا لکه حیض کردید. خانه‌ام را سنگ‌باران و یاران و فرزندانم را زندانی فرمودید. مجلس را که ترس داشتید شما را ببرد، بستید. حالا‌ نه مجلس هست و نه تکیه‌گاهی برای این ملت گذاشته‌اید. زاهدی را که من با زحمت در مجلس تحت‌نظر و قابل کنترل نگه‌داشته بودم، با لطایف‌الحیل خارج ساختید و حالا‌ همین‌طور که واضح بود درصدد به اصطلا‌ح کودتا است. اگر نقشه شما نیست که مانند سی‌ام تیر عقب‌نشینی کنید و به ظاهر قهرمان بمانید و اگر حدس و نظر من صحیح نیست که همان‌طور در آخرین ملا‌قاتم در دزاشیب به شما گفتم و به هندرسن هم گوشزد کردم که امریکا ما را در گرفتن نفت از انگلیسی‌ها کمک کرد و حالا‌ به دست جنابعالی به صورت ملی و دنیاپسندی می‌خواهد این ثروت را به چنگ آورد. و اگر واقعاً با دیپلماسی فعال نمی‌خواهید کنار بروید این نامه من سندی در تاریخ ملت ایران خواهد بود که من شما را با وجود همه بدی‌های خصوصی‌تان نسبت به خودم از وقوع حتمی یک کودتا به وسیلهِ زاهدی که مطابق با نقشه خود شما است آگاه کردم که فردا جای هیچ‌گونه عذر موجهی نباشد.»
ولی مصدق در پاسخ چنین نوشت: «اینجناب مستظهر به پشتیبانی ملت ایران هستم والسلا‌م.»(24) سرانجام در 28 مرداد کودتا انجام گرفت و امریکایی‌ها محمدرضا شاه را که مطیع محض آن‌ها بود بر کشور حاکم ساختند و همه دستاورد ملت ایران، آیت‌ا... کاشانی و فدائیان اسلا‌م به باد فنا رفت. با این وجود چه انگیزه‌ای وجود دارد که ما در چنین شرایطی که صدها چهره مثبت و روشن برای معرفی کردن به‌عنوان الگو به نسل جوان داریم چنین فردی با این سوابق به نسل جوان امروز معرفی کنیم؟!
پی‌نوشت‌ها
1. پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، 19/1/1387
2. افشاگری کروبی علیه نهضت آزادی، انتشارات بنیاد شهید سخنرانی قبل از خطبه نماز جمعه تهران ، 1361
3. کارگزاران، 20/1/87
4. عبد‌الرضا هوشنگ مهدوی،سرنوشت یاران دکتر مصدق
5. یک روز پس از قتل رزم‌آرا، عبدالحسین واحدی به نمایندگی از طرف فدائیان اسلام به منزل آیت‌‌ا... کاشانی رفت تا با وی درباره نحوه استفاده از فرصتی که در فقدان رزم‌آرا برای ملت ایران فراهم شده بود مذاکره کند. مرحوم کاشانی باقر کاظمی را برای احراز پست نخست‌ وزیری معرفی کرد که واحدی گفت: اگر قرار است یکی از افراد جبهه ملی باشد دکتر مصدق اولی است. جمعیت فدائیان اسلام ص225
6. داوود امینی، جمعیت فدائیان اسلام و نقش آن در تحولات سیاسی-اجتماعی ایران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص222
7. همان
8. سرنوشت یاران دکتر مصدق، ص175
9. همان، ص182
10. جمعیت فدائیان اسلام، ص273
11. همان، ص277
12. خاطرات و مبارزات دکتر حسین فاطمی، ‌ص188و189
13. سایت باختر
14. پیشین، ص16
15. سرنوشت یاران دکتر مصدق، ص183
16. خاطرات و مبارزات دکتر فاطمی، ص181
17. همان، ص182
18. همان، ص183و184
19. همان، ص66و67
20. جمعیت فدائیان اسلا‌م، ص293
21. همان، ص246
22. همان، ص326
23. صحیفه امام، ج12، ص456
24. چهره حقیقی مصدق‌ السلطنه، ص219و220
جستجو در وبلاگ
درباره من
موضوعات
لینک های مفید
فروشگاه مجله و کتاب الکترونیکی کیوسک 724
گالری والپیپر و عکس پس زمینه والپیپرهای ایرانی
قالب های حرفه ای وبلاگ
مجله تفریحی سرگرمی جزیره نشین
ابزارک های وبلاگ
قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :