تبلیغات
انقلاب اسلامی ، بیداری آخرالزمان - روایت بی نظیر روزنامه نگار روس: ایران معاصر بمب دارد!
نویسنده :عباس جندقیان
تاریخ: دوشنبه 12 دی 1390 03:32 ب.ظ

ایران معاصر بمب دارد. این بمب، همان سیمای جامعه و همان نظام اجتماعی و معنوی است كه ایران پس از انقلاب اسلامی با آن وارد صحنه جهانی شد و تمامی نظام سلطه گر جهانی را به چالش كشید.

سفر "الكساندر پروخانوف" سردبیر هفته‌نامه روسی زبان "زافترا" روسیه به ایران، آن‌هم در ایام عزاداری حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام ظاهرا این روزنامه‌نگار روس را تحت تاثیر فضای معنوی حاکم بر ایران قرار داده است، به‌طوری كه وی در مقاله‌ای تحت عنوان "ایران بمب دارد" با اشاره به روح معنوی حاکم بر ایران، نگاه متفاوتش به جهان و پیشرفت سریع ایران در تولید علم، انقلاب اسلامی ایران را بزرگ‌ترین چالش تمدن غرب معرفی می‌کند که قوه محرکه آن معنویت جوانان ایرانی و عدالت خواهی نهضت حسینی علیه السلام است.

 

در ادامه ترجمه متن کامل این مقاله را می‌خوانید:

« تازه از ایران بازگشته ام. شهرهای مدرن و جاده های عالی، سیلی از اتومبیل ها و آسمان خراش های بلورین كه در چهارراه ها و بلوارهای پرجمعیت واقع شده اند. منزل كوچك و ساده ای كه آیت الله خمینی رهبر كبیر ایران در آنجا زندگی می كرد، كسی كه انقلاب روحانی بی سابقه ای را در جهان انجام داد و ایران را در كانون تمدن جهانی قرار داد. مساجد و مقبره های شگفت انگیزی كه مانند صدف برق زده و گنبدهای طلایی خود را به آسمان نیلگون بلند كرده اند.

شهر مقدس قم كه قدرت روحانی ایران درآنجا متمركز شده است و دانشگاه ها و مدارس اسلامی فراوانی كه سوره ها و آیات قرآن را در آنجا مطالعه و تفسیر می كنند. ملاقات هایی با كارگزاران، وزراء، روشنفكران و سردبیران روزنامه های برجسته كشور انجام شد. گفتگوهایی با فقها نیز بعمل آمد. بازدید از مراكز رایانه ای بعمل آمد، جائی كه در سالن ها و آزمایشگاه های با تجهیزات عالی، برنامه های رایانه ای طراحی می شوند. قرآن به كمك این نرم افزارها با تعابیر و تفاسیر مختلف مورد مطالعه قرار می گیرد. گفتگوهایی با تكنوكرات ها و دانشمندان داشتم كه در مورد نوسازی ایران و برنامه هسته ای آن كشور بود. در مراسم تعزیه مذهبی عاشورا شركت كردم، مراسمی كه هزاران مسلمان شب هنگام به خیابان های شهرها ریخته و در عزاداری شهادت امام حسین شركت می كنند.

من در درون صدها هزار نفر از مردم عزادار ایران كه ناله و گریه می كردند و همچنین در میان علم های سنگین وزن كه با پر شترمرغ تزیین شده بودند، حركت می كردم. در كنار من جوانان، كودكان و پیرمردان ریش سفید حركت می كردند و بطور نمادین خود را با زنجیر می زدند تا غم و همدردی خود را نه تنها با امام شهید، بلكه با همه غم زدگان جهان، رنج دیدگان و تمامی كسانی كه حقوق آنها بطور ناعادلانه پایمال شده است را ابراز كنند.

من اینگونه برای خود نتیجه گیری كردم كه آری، ایران معاصر بمب دارد. این بمب، همان سیمای جامعه و همان نظام اجتماعی و معنوی است كه ایران پس از انقلاب اسلامی با آن وارد صحنه جهانی شد و تمامی نظام سلطه گر جهانی را به چالش كشید.

این نظام و جامعه- تكامل معنوی، بینش معنوی و حس عدالت الهی را در كانون حیات بشری قرار می دهند و به این اصل واقعاً یك مفهوم فراگیر جهانی می بخشند. زندگی دنیوی، عرف انسانی، معیشت، فعالیت انسانی، حرفه ها، علوم و كردار دنیوی را از نظر ارزش های آسمانی مورد تفكر قرار داده و توجیه خود را در مكتب دینی و نیت الهی بدست می آورند.

انرژی كه انسان به زندگی خود اختصاص می دهد برای مصرف دیوانه وار و ارضای هوس های بی معنی و مزمن، رفع نیازها، بوالهوسی ها و شهوات نیست، بلكه برای دستیابی به كمال، خلاقیت، جستجوی حقیقت و تطبیق زندگی دنیوی با زندگی بی پایان الهی و آسمانی است.

ایران كشور باشگاه های شبانه و مراكز تفریحی، رستوران های مجلل و بارهای استریپ تیز، شهوت رانی و لذت پرستی نیست. در ایران اتكای بی انتها به این زندگی زودگذر- كه بایستی در جریان آن لذت های بیشتری را بدست آورد، خریداری و پس انداز كرد- را مشاهده نمی كنید. ایران، كشور دانشگاه ها و بسیاری از مدارس، كشور كتابخانه ها و كرسی های واعظین، كشور ملت جوان خوشبین و به دور از الكل است، كشوری كه عقل ملت جوان آن با هذیان الكل و مه مواد مخدر كدر نشده است. هنر و فلسفه ایران، رفتار نیك با یكدیگر، با طبیعت و تمامی جهان مادی و معنوی را آموزش داده، احساسات حیوانی درون انسان را رام كرده و ماهیت باطنی و الهی را در انسان بیدار می كنند.

عدالت- نكته اصلی فلسفه دینی و كشوری ایران است. همین عدالت است كه در ایران نوع خاصی از دموكراسی را بوجود آورده است، اصل انتخابات از جمله مقررات الزامی و برطرف نشدنی ایران است و شامل مجلس، احزاب، نهاد ریاست جمهوری و قدرت مذهبی روحانی می شود. آیت الله كه رهبر عالی است و قدرت مذهبی و روحانی را در اختیار دارد از آسمان برای مردم نازل نشده، بلكه ثمره انتخاباتی است كه در محیط روحانی برگزار می شوند. حكومت ایران به دور از تصمیمات خودسرانه و انفرادی است. حكومت ایران تعداد بی شماری از مصالحه ها و هماهنگی ها است كه بین چند مركز نفوذ و قدرت بعمل می آیند. همین هماهنگی ها و جستجوی دایم مصالحه ها است كه باعث می شوند تا فرآیند سیاسی ایران تا حدی كند شده، ولی از طرف دیگر، آن را بسیار موزون، منسجم و به دور از فراز و نشیب های تند نگه داشته است.

ایران تنها كشور مردان جوان پویا و فعال نیست. ایران كشور زنان جوان و آراسته كه كاملا احساس آزادی می كنند نیز است. زن ایرانی موجودی اخمو، قوز كرده، فاقد حقوق و زندانی در پیله خود نیست. زن ایرانی عضو زنده و فعال جامعه ایران است و در كنار مردان به سیاست، علم و فرهنگ می پردازد و تحصیلات كیفی را دریافت می كند. زن ایرانی از طریق نهادهای سیاسی و فرهنگی، اینترنت و مطبوعات آزاد با جامعه ایران ارتباط دارد و در این جامعه همراه با مردان نقش مهم و برجسته ای را ایفا می كند.

من ضمن بازدید از كلاسهای دانشگاهی، آزمایشگاه های علمی، مدارس فقهی و خیابانهای شهرهای ایران همیشه انرژی جوان و خروشانی كه در همه جا بود را احساس می كردم. این انرژی همان پلاسمای گرما هسته ای است كه نظام مدیریت دولتی و اجتماعی كشور آن را درك كرده و به كار گرفته است. این انرژی قادر به شگفتی آفریدن در پیشرفت علمی و فكری، دلاوری نظامی و بصیرت الهی است.

آیت الله العظمی خمینی این انرژی را زنده كرد. او مردی صالح بود كه پس از تبعید به تهران آمد و میلیون ها نفر از ایرانیان مؤمن و حقیقت جو كه توپ ها و مسلسلهای شاه را شكست داده بودند را به سوی انقلاب هدایت كرد.

تنفر آمریكا از ایران در تمایل آمریكائیها برای تصاحب ثروتهای بی شمار لایه های نفتی ایران نیست، در ترس از مشاهده بمب اتم در دست نظامیان ایران و تمایل سلطه بر این منطقه بسیار حساس خاورمیانه نیست. ترس و تنفر غرب از ایران به این خاطر است كه ایران با نظام دولتی و اجتماعی خود تمام جهان غرب را كه جهانی فرتوت، متكبر، متجاوز و در حال نابودی است، به چالش كشیده است.

غرب كه اقتدار خود را بر كیش ثروت، پول، بازارهای اوراق بهادار و مصرف دیوانه وار استوار كرده است، نیروهای زنده بشریت را تباه كرده و امروز این جهان با شكست مواجه شده است.

ایران الگوی رفتاری دیگر و سازماندهی دیگری از جامعه كه بر مبنای هماهنگی زمین و آسمان، ماشین و انسان، روح و ماده است را پیشنهاد می كند. سیمایی كه ایران به جهانیان عرضه می كند، بسیار جذاب است. شاید دقیقاً در همین جا، در ایران است كه پس از فروپاشی شوروی كه نتوانست اندیشه عدالت را تحقق بخشد، تلاش دلخواه و مطلوب بشریت برای ساخت جامعه هماهنگ و ایده آل تحقق یابد.

ایران دشمنان بسیاری دارد. آنها كشور را محاصره كرده و تحریم های اقتصادی و نظامی را اعمال می كنند. دانشمندان هسته ای ایران را به قتل رسانده، از ایران چهره اهریمنی ساخته و آن را در جلوی چشمهای افكار عمومی جهان تبدیل به هیولای وحشتناك می كنند.

جای بسی تأسف است كه روسیه در این نبرد خیر و شر به دشمنان ایران ملحق شده و از شر جانبداری می كند. روسیه خود را در جهان فرتوت در حال مرگ و محكوم به نابودی قرار داده و از ثروت مهم تاریخی خود، یعنی اندیشه عدالت دست كشیده است. روسیه قرن بیستم را در تلاش برای تحقق این اندیشه سپری كرد.


من شب در میان انبوه مردم تهران حركت می كردم. صدای طبل ها و غریو شیپورها گوشم را پر كرده بودند. پرهای شترمرغ بر فراز من تكان می خوردند. در میان آتش ها، چهره آیت الله خمینی به من می نگریست. میلیون ها نفر كه به خیابان ها آمده بودند با همدیگر نفس می كشیدند و همزمان به شانه و قلب خود دست می كوبیدند. همه این صداها، ضربات و ریتم ها، ضربات دایره ها و تپش میلیون ها قلب، یك ارتعاش خاصی را بوجود می آوردند و كوههای پیرامون شهر و ستاره های آسمانی از آن می لرزیدند، آبهای دریاهای اطراف ایران موج می زدند و ملت ها و كشورهای همسایه آن را می شنیدند. بنظرم آمد كه این ارتعاش چهره جهان را دگرگون ساخته است. من سعادت دارم كه بخشی از این جهان دگرگون یافته هستم.

من در میان انبوه مسلمانان راه می رفتم و در همان حال با خدای ارتدوكس خود راز و نیاز می كردم و روسیه عزیز خود را دعا می كردم


جستجو در وبلاگ
درباره من
موضوعات
لینک های مفید
فروشگاه مجله و کتاب الکترونیکی کیوسک 724
گالری والپیپر و عکس پس زمینه والپیپرهای ایرانی
قالب های حرفه ای وبلاگ
مجله تفریحی سرگرمی جزیره نشین
ابزارک های وبلاگ
قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :