تبلیغات
انقلاب اسلامی ، بیداری آخرالزمان - یادی از شهید بزرگوار مهدی عراقی و فرزندشان
نویسنده :عباس جندقیان
تاریخ: یکشنبه 6 شهریور 1390 06:35 ب.ظ

امام خمینی (ره):

من ایشان را حدود بیست سال است كه می‌شناسم ، حاج مهدی عراقی برای من برادر و فرزند خوب و عزیز من بود شهادت ایشان برای من بسیار سنگین بود .

مقدمه

برادر و فرزند خوب و عزیز حضرت امام خمینی (ره) یعنی شهید بزرگوار حاج مهدی عراقی كه پس از عمری جهاد و مبارزه و زندان و .... دعوت حق را خونین كفن لبیك گفت و سحرگاهان به ملكوت اعلی پرواز كرد .


 

شهید عراقی چند روز قبل از شهادتش خطاب به همرزم وفادارش آقای عسگر اولادی گفته بود : «از زندان آزاد شدیم، نهضت تبدیل به انقلاب بحمدالله موفق شد و ما گرفتار كارهای اجرائی شده‌ایم ، نكند در رختخواب حرام شویم و از فیض شهادت محروم و چیزی را كه سالیان دراز آرزویش را داشتیم در رختخواب این آرزو را به گور ببریم . ما همراه شهیدان فروانی بوده‌ایم كه آنها با پیكر خون آلود به خاك سپردیم ، نكند خون خودمان حرام شود.

براستی كه سخن گفتن درباره این شهید بزرگوار مركبی به وسعت دریا می‌خواهد تا به زوایای ناشناخته شهید عراقی بپردازد . اما نكته‌ای كه باعث تأسف است این است كه هنوز شرح مبارزات این مقلد راستین روح خدا صیقل داده نشده است و این رسالت برعهده همرزمان ایشان است كه دست همت به كمر زده و حق مطلب را ادا نماید .

شهیدی كه در یك كلام می‌توان گفت كه اصلی‌ترین هدفش در مبارزات بی‌امانش با رژیم تا دندان مسلح شاه تبعیت ازولایت فقیه بود و بس وبا جرأت می‌توان گفت حیات اجتماعی او هم تحت تأثیر مستقیم ولایت قرار داشت .

انشاءالله با ترسیم زندگی و اخلاق مبارزاتی این شهید عزیز بتوانیم در ثبت فصلی زرین و خونین از تاریخ انقلاب اسلامی دین خود را ادا نمائیم.

زندگینامه شهید عراقی 

شهید حاج مهدی عراقی در سال 1309 در محله پاچنار تهران در خانواده‌ای مذهبی قدم به دنیا گذاشت .

پس از تحصیلات ابتدائی ، در كنار پدر در بازار به كار پرداخت ضمن اینكه تحصیلات جدید را در دبیرستان ادامه داد ، و تا كلاس یازدهم خواند اما حضور جدی در مبارزه وی را از تحصیل بازداشت او از نوجوانی در هیأتهای مذهبی شركت می‌كرد و به تدریج در محله پاچنار جزو سردستگان جوانان مذهبی درآمد .

دعوای او با جوانی كه مشت‌زنی آموخته و در كشتی مسلط شده بود و معاندت با مذهب می‌كرد و شهید عراقی در جمع جوانان محله او را در صحنه مسابقه كتك زده بود از ماجراهای شیرین زندگی اوست و نشانگر روحیه جهادی وی می‌باشد .

وی از سال 1324 به جمع فدائیان اسلام پیوست و به زودی به علت رشادت و اخلاص و اخلاقیات ارزنده‌اش مورد توجه شهید نواب صفوی قرار گرفت و به عضویت شورای مركزی فدائیان اسلام درآمد .

وی تا سال 1331 در فدائیان اسلام ماند ودر تمام صحنه‌های مبارزه‌ وبه ویژه در میدانهای خطر حضور فعال داشت .

وی در جریان اشغال زندان قصر به عنوان اعتراض به دستگیری شهید نواب صفوی و تحصن 53 نفری از كارگردانان بود و بازوی اصلی نواب بشمار می‌آمد .

او در برنامه اعدام انقلابی شاه و اطرافیانش در تشییع پیكر پلید رضاخان شركت داشت ولی این برنامه اجرا نشد .

وی در جریان محاكمه ضاربین كسروی و تظاهرات در كاخ دادگستری فعال بود و سپس در اعدام انقلابی رزم آرا نفر پشتیبان شهید خلیل طهماسبی بود ولی نسبت به او اعتراف نشد و به اصطلاح لو نرفت . شهید عراقی از عناصر اصلی و مؤثر فدائیان اسلام بود ولی در سال 1331 به اتفاق چند نفر دیگر از دوستانش به علت اختلافات در روش‌های سیاسی – اجرائی با شهید سید عبدالحسین واحدی و برخی دیگر از مركزیت فدائیان اسلام از فدائیان كناره گرفت با اینكه همواره ارادتمند شهید نواب صفوی باقی ماند .

وی درسال 41 كه مرجعیت تقلید و علماء اسلام نهضت اسلامی را به رهبری امام خمینی آغاز كردند دوباره به صحنه آمد و تا هنگام شهادت یعنی حدود 17 سال از مدیران قوی مبارزه و انقلاب تحت رهبری امام بود و حدود 14 سال از این 17 سال را در زندان گذراند.

او در جریان فیضیه 15 خرداد 42 بزرگداشت سالگرد قیام 15 خرداد در سال 43 در مقابله با كاپیتولاسیون آمریكائی و چاپ و پخش اعلامیه امام و در اعدام انقلابی منصور نقش اساسی داشت .

در تشكیلات جمعیت مؤتلفه اسلامی از مؤسسین و اعضای شورای مركزی این جمعیت بود كه تشكیلاتش با اجازه امام خمینی پدید آمد وتحت نظر شورای روحانیت مورد تأیید امام با عضویت شهید آیت الله مطهری و شهید آیت اله بهشتی و آیت الله انواری و حجت الاسلام و المسلمین مولائی كار می‌كرد .

در سال 1343 كه شاخه نظامی این جمعیت با اذن امام به راه افتاد شهید عراقی به اتفاق شهید حاج صادق امانی مسئولیت آن را به عهده گرفتند و همراه همسنگرانشان شهدای بزرگوار بخارائی نیك نژاد هرندی اندرزگو مزدور آمریكا حسنعلی منصور را به جزای رسمیت بخشیدن به كاپیتولاسیون آمریكائی و جسارت به محضر امام خمینی اعدام كردند .

پس از این فداكاری شهید عراقی به همراه سایر دوستانش به جز شهید اندرزگو دستگیر و 6 نفر از آنها به اعدام محكوم شدند شهید امانی شهید بخارائی شهید نیك نژاد شهید هرندی و آقای حاج هاشم امانی و شهید عراقی كه دو نفر آخر با یك درجه تخفیف به حبس ابد و سه نفر به زندانهای 5 تا 15 سال محكوم شدند .

شهید عراقی در دستگیری بخش عمده‌ای از مسائل را فداكارانه به عهده گرفت و موجب شد كه عده‌ای دیگر از مبارزین مصون بمانند .

روحیه قوی نشاط مستمر مقاومت مردانه صلابت و استواری جانانه تواضع در برابر مردم و قاطعیت و سرفرازی در مقابل زندانیان طاغوت و آمادگی برای انجام هر خدمت ممكن برای دستگیر شدگان و صداقت و اخلاق عالیه شهید عراقی در طول 14 سال زندان زبانزد همگان بود و گر چه به همین سبب بارها مورد غضب مزدوران طاغوت قرار گرفت و به انفرادی ‌های هولناك و زندان طاقت فرسای برازجان تبعید شد و شكنجه‌های سخت را تحمل كرد اما همواره راست قامت باقی ماند و درس شجاعت و ایثار و خدمت به خدا وبندگان خدا را به طور عملی به دیگران آموخت .

شهید عراقی در اواخر سال 1355 با تغییر سیاست استكبار آمریكا و آغاز فریب دمكراسی كارتری از زندان بیرون آمد و از اردیبهشت 56 پس از پیغامی كه شهید آیت الله مطهری از طرف امام آورد كه مبارزین جمع شوند و ریشه شجره خبیثه پهلوی كه از خاك بیرون است برای همیشه ازخاك میهن اسلامی به دور اندازند . به همراه سایر یارانش تشكیلات مخفی خط امام را برای اداره مبارزه در سالهای حساس 57-56 تشكیل داد و عضو شورای مركزی این جمعیت مخفی گردید .

پس از اینكه امام خمینی تحت فشار استكبار جهانی ، وسازش‌شاه و صدام مجبور به ترك عراق و مهاجرت شدند و به پاریس رفتند از طرف آن تشكیلات به پاریس رفتند و در خدمت امام قرار گرفت و ظاهراً مسئولیت تداركات اقامتگاه امام را عهده دار شد اما در نهان ارتباطات تشكیلاتی و انقلابی آن تشكل مخفی و مبارزین راه امام را تأمین می‌نمود.

در 12 بهمن 57 كه امام به ایران بازگشت شهید عراقی همراه امام بود و پسازورود به ایران عضو شورای انتظامات اقامتگاه امام در تهران شد و سپس مسئولیتهای مختلفی از جمله سرپرستی زندان قصر عضویت در شورای مركزی بنیاد مستضعفان ریاست واحد اجرائی این بنیاد عضویت شورای مركزی حزب جمهوری اسلامی را پذیرفت .

وی با توجه به لزوم تغییرات در روزنامه كیهان با نظر امام به كیهان رفت و ظاهراً مدیریت مالی روزنامه كیهان را به عهده گرفت .

امام و شهید عراقی 

از دوستان نزدیك شهید عراقی خاطره‌ اولین دیدار حضرت امام و شهید عراقی را اینگونه توصیف كرده‌اند كه حضرت امام در پاریس اشاره به شهید كردند و فرمودند :

این جوانهای رشید ما را اینقدر در زیر شكنجه‌وزندان اذیت وآزار داده اند كه من وقتی در اولین برخورد دیدم باور نكردم كه آن قامت رعنا و آن هیكل رشید این قدر زیر شكنجه شاه افسرده شده باشد .

من ایشان را حدود بیست‌سال است كه می‌شناسم حاج مهدی عراقی برای من برادر و فرزند خوب و عزیز من بود . شهادت ایشان برای من بسیار سنگین بود اما آنچه مطلب را آسان می‌كند آن است كه در راه خدا بود . شهادت او بر همه مسلمین مبارك باشد . او می‌بایست شهید می‌شد برای او مردن در رختخواب كوچك بود .

حضرت آیة الله خامنه‌ای و شهید عراقی

مرحوم شهید عراقی یكی ازچهره‌های كم نظیر در صحنه مبارزه و خط انقلاب پیش از پیروزی انقلاب بود ایشان عنصر شریف و عزیزی بود كه از دست رفتند شهید عراقی جوانی ، عمر و نشاط خود را فدای جایگزین نمودن حكومت خدا بجای حكومت طاغوت كرد كه همین هم شد و بدین لحاظ بزرگترین حق را به گردن انقلاب همین گونه اشخاص دارند كه در آن دوران اختناق این چنین فداكاری می‌كردند . شهید عراقی و همرزمانش از همان ابتدای شروع حركت انقلاب و روند مبارزه یعنی سال 1342 خیلی جدی به اساسی‌ترین محور انقلاب یعنی امام متمایل شده بودند و ازخط مستقیم خود به هیچ وجه منصرف نگردیدند.

شهید مظلوم آیة الله بهشتی و شهید عراقی

مرحوم حاج مهدی عراقی با تمام نشیب و فرازهائی كه گذراند تا آخرین روزهای زندگیش عشقش امام و آرمان امام و خط امام بود .

چنان مشتاق و علاقمند به این انقلاب و خط و آرمان انقلاب و رهبر انقلاب بود كه در آخرین مقاطع زندگی ‌اش نیز شیفته همین راه و فداكاری و ایثارگر‌همین راه بود .

گذری مختصر بر زندگی و مبارزات شهید عراقی

1309 ولادت

در محله پاچنار تهران شركت در هیات مذهبی و عزاداری ائمه معصومین تحصیل تا سطح دیپلم و در كنار آن كسب و كار جهت امرار معاش

1320-1332

آغاز مبارزه سیاسی همزمان با آشنائی شهید نواب صفوی عضویت در شورای مركزی فدائیان اسلام در سن 16 -17 سالگی

شركت فعال در طرح ترور كسروی مزدور انگلیس

طراحی قتل شاه با همكاری یكی از اعضای فدائیان اسلام در هنگام آوردن جنازه رضاخان قلدر كه این كار عملی نشد

مشاركت مستقیم و غیر مستقیم در كلیه تحركات تشكیلاتی و عملیاتی فدائیان اسلام تا زمان شهادت نواب صفوی

شركت در مبارزات ملی‌شدن نفت در كنار مرحوم آیة الله كاشانی

1342-1357

پایه‌گذاری هیئت مؤتلفه اسلامی

سازماندهی تظاهرات 15 خرداد از میدان تره‌بار تهران سخنرانی در مقابل درب دانشگاه تهران

پایه گذاری گروه مسلح هیئت موتلفه اسلامی

سازماندهی بزرگداشت عاشورای 1342 از مقابل پله‌های نوروزخان تا مقابل مدرسه شهید مطهری سپهسالار سابق كه منجر به دومین بازداشت و زندانی شدن او شد اما با هوشیاری و معرفی خویش به نام معمار پس از دو ماه از زندان آزاد گردید .

شركت در طرح اعدام عناصر وابسته و سه نخست وزیر رژیم خونخوار پهلوی به نامهای عبدالحسین هر بر رزم آرا و حسنعلی منصور

در ارتباط با ترور منصور دستگیر و روانه زندان می‌شود پس از محاكمه به اعدام محكوم می‌شود اما با یك درجه تخفیف به حبس ابد محكوم می‌گردد . زمانی كه عناصر رژیم به ایشان اطلاع می‌دهند با یك درجه تخفیف به حبس ابد محكوم شده‌اید او می‌گوید : می‌شود این مطلب را از ما پس بگیرید و بگذارید كه مابه فیض شهادت نائل شویم .

در زندان نیز دست از فعالیت برنمی‌دارد و به عنوان نماینده زندانیان در آشپزخانه زندان قصر فعالیت خودرا ادامه می‌دهد وزمانی كه به یكی از زندانیان پول می‌دهد وزمانی كه به یكی اززندانیان پول می‌دهد رژیم به این بهانه ایشان را برای مدتی به برازجان تبعید می‌كند و با توجه به تحركات شهید عراقی مجدداً نامبرده به زندان قصر منتقل می‌شود .

در سال 1355 پس از 12 سال تحمل شكنجه و سختی‌های حبس از زندان آزاد می‌شود .

به دعوت شهید آیةالله مطهری درجلسه‌ای مخفی از برادران هیئت مؤتلفه شركت جست و به عضویت جلسه مركزی این گروه درآمد (این گروه بیشترین سهم را در مبارزات سالهای 56-57 به عهده داشت )

پس از هجرت حضرت امام به پاریس با نظر شهید مطهری و شهید بهشتی راهی آن دیار می‌شود و در نوفل لوشاتر به عنوان مسئول تداركات و اقامتگاه حضرت امام فعالیت می‌نماید.

ضمناً مسئولیت حراست و حفاظت از جان امام را از پاریس تا تهران به عهده می‌گیرد به دنبال یاوه گوئیهای بختیار نخست وزیر وقت شهید عراقی بانگ برمی‌آورد كه ما تاكنون چهار نخست وزیر را اعدام كرده‌ایم و اعدام پنجمین هم برایمان آسان است .

 قسمتی از وصیتنامه شهید

سال 1344 است . عراقی به همراه شهید امانی و دیگر یارانش در رابطه با ترور منصور نخست وزیر وقت ایران در زندان منتظر وقت ایران در زندان منتظر وقت اجرای حكم اعدام است كه ابتداء در مورد او صادر شده و به گفته خودش خوش‌ترین وقت ها را می‌گذراند . و این معنی از كلمه كلمه وصیت‌نامه او پیداست در چنین وقتی شهید عراقی با تحریر سه نامه با پدر مادر و برادر خود وداع می‌كند كه متن آنها در ذیل از نظرتان می‌گذرد .

 بسمه تعالی . وداع . مادر

مادر ..... آیا می‌توانم محبت تو را كه همچون آتشی در زیر خاكستر نهفته فراموش كنم . آیا می‌توانم محبت خود را نسبت به تو كه پس ازتقسیمش صورت قدردانی به خود گرفته وباز شعله كشیده زیر پا نهم . مادر من به جایگاهی می‌روم كه همه می‌روند به جائی می‌روم كه آغاز زندگی جاوید است . با تو وداع می‌كنم .

پدر – تو من و همه قلوبمان مملو از آرزوست . اما می‌دانی انتهای آرزوها خدا است ؟ و برای تحققش باید تلاش كرد پدر من تورا معتقد به اسلام می‌دانم هر مسلمانی همه چیز خودرا برای خدا می‌داند و در  راهش خود را فانی می‌كند زندگی را عقیده وجهاد در راه آن می‌داند وشهادت و مرگ را آغاز زندگی جاوید خود قرار می‌دهد .

پدر مرگ را برای ما بد ترجمه كرده‌اند ولی ما برای این زندگی می‌كنیم كه به دوران زندگی دوم خود كه مرگ نام دارد برسیم .بنابراین مرگ آغاز زندگی جاوید ما است .

برادر .... ما برای خدا و به خاطر رضائی او قدم در این وادی نهادیم كه شرح آن را تو خود می‌توانی (شفاهاً در ملاقات گفته شده ) و امیدواریم كه او از ما بپذیرد و هدف تعقیب نهضت جستنی كه ایجاد یك حكومت اسلامی برپایه (شوری .. وفضیلت و تقوی) و قیام برعلیه ظلم و ستم بوده كه در مرحله اول ائمه اطهار ع برنامه بسیار عالی حكومتی را كه بر همان پایه می‌باشد برای مابه یادگار گذاشته كه با امید به آینده رنگ حیات به خود گرفته و شما نیز موظف هستید كه این هدف را تعقیب كرده و ادامه دهید و به دیگران بگوئید و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون برادر از تو می‌خواهم اما به تو تحمیل نمی‌كنم.  برای فرزندانم پدری نیكو باشی و درباره تربیت آنها در سایه اسلام كوشا باشید و سعی نمائید كه آنها در همان مدرسه علوی به تحصیل خود ادامه دهند . دیگر به تو سفارش نمی‌كنم .

نحوه شهادت

دراولین ساعات روز چهارم شهریور 1358 شهید عراقی با فرزندش بدست گروهك منحرف فرقان به شهادت رسیدند این مزدوران خود فروخته فرزندی برومند از امام راحل را در همان سال آغازین انقلاب اسلامی گرفتند .

پیكر مطهر شهید حاج مهدی عراقی و فرزند حسام با احترامی خاص به شهر مقدس قم انتقال یافت و با حضور انبوه امت داغدار در حالیكه حضرت امام شخصاً از میدان سعیدی قم تا نزدیك صحن حضرت معصومه سلام الله علیها جنازه را تشییع می‌فرمودند دركنار بارگاه ملكوتی حضرت معصومه به خاك سپرده شدند .

فعالیتهای شهید عراقی در بعد از پیروزی انقلاب 1357-1358

بعد از پیروزی تا شهادت

با پیروزی انقلاب اسلامی و پیاده شدن حكومت اسلامی كه شهید عراقی به خاطر آن 12 سال متوالی در زیر شلاق شكنجه‌ها و تبعید به سر برده بود سراز پا نشناخته  فعالیتهای خود را دو چندان كرد گر چه بیش از یكسال و اندی نگذشت اما در سنگرهای مختلف دین خود را ادا نمود مسئولیتهای او پس از پیروزی انقلاب :

یكی از شش مسئول انتظامات مدرسه علوی و رفاه

سرپرستی زندان قصر با همكاری تنی چند از همرزمانش

رئیس واحد اجرائی بنیاد مستضعفان

مدیریت مالی مؤسسه كیهان و عضو هیئت تحریریه كیهان

عضو یت در شورای مركزی حزب جمهوری اسلامی به دعوت شهید مظلوم آیت الله دكتر بهشتی


جستجو در وبلاگ
درباره من
موضوعات
لینک های مفید
فروشگاه مجله و کتاب الکترونیکی کیوسک 724
گالری والپیپر و عکس پس زمینه والپیپرهای ایرانی
قالب های حرفه ای وبلاگ
مجله تفریحی سرگرمی جزیره نشین
ابزارک های وبلاگ
قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :