تبلیغات
انقلاب اسلامی ، بیداری آخرالزمان - گزارش لحظه به لحظه از آشوب های کوی دانشگاه تهران در سال 78/ قسمت چهارم
نویسنده :عباس جندقیان
تاریخ: سه شنبه 21 تیر 1390 12:45 ب.ظ

روز سه شنبه 22/4/78

  ساعت 00:25 تعدادی حدود 1500 نفر از عناصر حزباللهی در مقابل كوی دانشگاه برخی با چوب بعضاً موتوسوار حاضر هستند و عوامل ناجا نیز كاملاً محل را تخلیه نمودهاند.

  ساعت 1:10 بامداد ناجا عواملش را مجدداً به مقابل كوی دانشگاه آوردهاست.

  ساعت 1:15 بامداد روبه روی سر در دانشگاه، شخصی كه شعار «مرگ بر منافق» سر میداد توسط یك دستگاه خودرو پیكان با 3 سرنشین ربوده میشود.

  ساعت 1:20 بامداد تعدادی از دانشجویان داخل كوی دانشگاه حدود 2400 نفر كه تعداد 500 نفر از آنها در بیرون از دانشگاه بودند. لازم به ذكر است شخصی (با هویت نامعلوم) در حضور 500 نفر دانشجویان بیرون خوابگاه طی سخنانی بشدت تأكید مینمود كه حتماً همگی در مراسم فردا ساعت 10 صبح به سمت دانشگاه تهران حاضر شوند.

  ساعت 10:15 تعدادی حدود 70 الی 80 نفر در مقابل سر در دانشگاه تهران حضور دارند و این تعداد رو به افزایش میباشند. تعداد سه برگ اطلاعیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر طوسی، بسیج دانشجویی دانشكده علوم پایه دانشگاه تهران و متن استعفای دكتر معین منتشر شد.

  ساعت 11 نیروهای امنیتی و انتظامی مستقر در اطراف دانشگاه تهران چند موتورسوار و فرد مظنون را بازداشت كردند. از آنجا كه احتمال نفوذ عوامل بیگانه و خرابكار در میان اجتماع كنندگان وجود دارد نیروهای امنیتی بر عبور و مرور در خیابانهای اطراف نظارت میكنند.

  ساعت 11:50 پس از هشدارهای مكرر نیروی انتظامی به جمعیت مقابل سر در دانشگاه تهران مبنی بر اینكه «تجمع شما براساس اطلاعیه شورای امنیت ملی غیر قانونی است.» هیچگونه اعتنایی به این هشدارها نمیشود و با وجود تأكیدات وزارت كشور مبنی بر ضرورت دریافت مجوز برای هرگونه راهپیمایی و تظاهرات اقدام گروههای اغتشاشگر برای دومین روز پیاپی موجب برهم خوردن برنامهریزی سازمان سنجش كشور در توزیع كارتهای داوطلبان آزاد سراسری امسال شده است و بسیاری از داوطلبان و خانواده آنها كه امروز قصد دریافت كارت را دارند به دانشگاه تهران یكی از حوزههای اصلی توزیع كارت مراجعه كردهاند كه به دلیل بروز ناامنی در محدوده دانشگاه تهران موفق به دریافت كارت شركت در آزمون سراسری نشدند.

  ساعت 12 تعداد 7 عدد گاز اشك آور در ابتدای خیابانهای فروردین، اردیبهشت و انقلاب توسط ناجا شلیك شد.

  ساعت 12:05 تعداد بیشماری فرار نموده و به نقطه نامعلومی رفتند و تعدادی نیز به خیابانهای جنوبی مقابل دانشگاه (12 فروردین، اردیبهشت و فخررازی) فرار كردند و با پرتاب سنگ قصد مقابله با عوامل ناجا را داشتند.

  ساعت 12:10 نیروهای بسیج به كمك عوامل انتظامی آمده و در خیابانهای فرعی تا خیابان كارگر و میدان انقلاب به تعقیب اغتشاشگران میپردازند و هر لحظه تعدادی را كه در حال تخریب اموال عمومی و پرتاب سنگ هستند دستگیر مینمایند.

  ساعت 12:15 حد فاصل خیابان انقلاب و خیابان كاوه یك خودرو جیپ زرد رنگ احتمالاً متعلق به وزارت نیرو به آتش كشیده میشود.

  ساعت 12:15خیابان كارگر شمالی به طرف میدان انقلاب و میدان انقلاب به سمت میدان آزادی، تعدادی حدود 200 نفر از اغتشاشگران حضور دارند و از كنترل ناجا خارج گردیده، قصد دارند بانك رفاه كارگران واقع در شمال غرب میدان انقلاب را تخریب نمایند.

  ساعت 12:20 مسجد سیدالشهدا نبش ضلع شمالی میدان انقلاب توسط تعدادی از اغتشاشگران به وسیله سنگ مورد تهاجم قرار میگیرد و لحظاتی بعد عناصر بسیج با آنها مقابله نموده و آنها را متفرق مینمایند.

  ساعت 12:40 تعداد 500 نفر در خیابان فلسطین با ناجا درگیر شدهاند. تعداد عوامل انتظامی 50 نفر میباشد.

  ساعت 12:55 تعداد 500 نفر از خیابان جمهوری به طرف خیابان پاستور حركت میكنند و به سمت عوامل انتظامی سنگ پرتاب مینمایند. عوامل ناجا با آنها برخورد نموده و گاز اشكآور پرتاب مینمایند.

  ساعت 12:57 تعداد 1500 نفر بین چهارراه ولیعصر تا چهارراه كالج شعار ذیل را سر میدهند كه با تعدادی از بسیجیها درگیر میشوند: «وای از آن روزی كه مسلح شویم.»

  ساعت 13:20 دقیقه درگیری میان اغتشاشگران و نیروهای بسیج و ناجا در خیابان كارگر شمالی روی داده است. در این درگیری، نیروهای ناجا برای متفرق كردن اغتشاشگران، اقدام به پرتاب گاز اشكآور كردهاند. در تقاطع جمالزاده- آزادی نیز، اغتشاشگران كه مجهز به سنگ و آجرهای خرد شده هستند در بعضی از قسمتهای این خیابان اقدام به آتش زدن لاستیك و یا چوب كردهاند.

  ساعت 13:25  یك خودرو بسیج در خیابان جمهوری تقاطع اسكندری به آتش كشیده میشود.

  ساعت 13:25 در خیابان انقلاب تعدادی از نردههای وسط خیابان و صندوقهای صدقه توسط اغتشاشگران تخریب و به وسط خیابان پرتاب شد.

  ساعت 13:40 مقابل سر در دانشگاه توسط عوامل بسیج كاملاً تحت كنترل است و اغتشاشگران به سمت شرق دانشگاه متفرق شدهاند.

  ساعت 13:55 به یك دستگاه پژوه 405 در خیابان وصال توسط اغتشاشگران تخریب كلی وارد آمده و اموال داخل آن را نیز به سرقت بردند.

  ساعت 014 شیشههای یك بیمارستان در تقاطع وصال- بلوار كشاورز شكسته شد.

  ساعت 14:10 گروهی از اغتشاشگران در منطقه چهارراه مخبرالدوله، شیشههای چند بانك را شكستند. این گروه همچنین تمامی علائم راهنمایی و رانندگی را در سر راه خود میشكنند و از آن بهعنوان سلاح استفاده میكنند. در ابتدای خیابان سعدی تا خیابان لالهزار هیچ خودرویی مشاهده نمیشود.

  ساعت 14:17 اغتشاشگران شعارهایی علیه مقام عظمای ولایت در میدان فاطمی میدهند. برخی از افراد این گروه در حالی كه سنگ نیز در دست دارند مردم را تحریك میكنند.

  ساعت 14:30 بازار كویتیها و بازار جعفری در ضلع پائین خیابان 15 خرداد دو نفر به مغازهها اخطار میدهند در صورتی كه مغازهها را نبندند به آتش كشیده میشود.

  ساعت 14:45 یك دستگاه اتوبوس شركت واحد و یك دستگاه پیكان در خیابان لالهزار به آتش كشیده میشود.

  ساعت 14:50 تعدادی از اغتشاشگران وارد مسجدی واقع در مخبرالدوله شده و بخشی از ساختمان مسجد را تخریب نمودند.

  ساعت 14:50 تعدادی لاستیك مقابل ساختمان كیهان واقع در كوچه شهید شاهچراغی توسط اغتشاشگران به آتش كشیده شد.

  ساعت 14:55 در تقاطع ناصر خسرو یك دستگاه اتوبوس به آتش كشیده شد.

  ساعت 15 چهار دستگاه خودرو بسیج و یك دستگاه موتوسیكلت در مقابل مسجد هدایت خیابان جمهوری توسط اغتشاشگران به آتش كشیده شده و تابلو مقابل مسجد نیز شكسته شد. همچنین به دو دستگاه آمبولانس نیز خسارت وارد شده است.

  ساعت 15 قسمت اعظم بازار تهران تعطیل شده است و همچنین از بلندگوها اعلام میشود كه فردا بازار تعطیل است.

  ساعت 15 یك دستگاه مینیبوس در چهارراه گلوبندك توسط اغتشاشگران به آتش كشیده شده است.

  ساعت 15:07 در خیابان گلوبندك هزار نفر از اغتشاشگران حضور دارند و یك نفر مورد اصابت گلوله قرار گرفته است.

  ساعت 15:20  اغتشاشگران قصد تخریب دادسرای انقلاب، واقع در میدان ارك را داشتند.

  ساعت 15:30 در میدان امام خمینی(ره) اغتشاشگران وارد بانك تجارت شده و اقدام به آتش زدن آن نموده و پولهای بانك را به سرقت میبرند.

  ساعت 15:30 خیابان كارگر جنوبی (حد فاصل میدان انقلاب و میدان حر) اوضاع در این منطقه كاملاً عادی و آرام است ولی برخی آثار به جا مانده از آشوب اغتشاشگران همچنان در این محل مشاهده میشود.

  ساعت 15:35 در سه راه امیركبیر ابتدای خیابان ملت یك دستگاه آمبولانس توسط اغتشاشگران به آتش كشیده شد.

  ساعت 15:35 در خیابان گلوبندك یك دستگاه خودرو به آتش كشیده شده است.

  ساعت 15:45 تعدادی از اغتشاشگران از میدان ارك به سمت سبزه میدان حركت كرده و قسمتی از این انبار كالا را در پامنار به آتش میكشند.

  ساعت 15:45 بانك ملی شعبه چهارراه گلوبندك مورد حمله قرار گرفته و به آتش كشیده میشود.

  ساعت 16 در اثر آشوبهای امروز بانك ملت شعبه «تكیه دولت» بیش از 80 درصد و بانك ملت شعبه «سبزهمیدان» بیش از 60 درصد خسارت دیدهاست. یك نفر از اغتشاشگران به دلیل دودگرفتگی ناشی از آتش سوزی در بانك در میان آتش و دود جان داد كه تاكنون مشخصات وی معلوم نشده است. اغتشاشگران به بانك تجارت شعبه «شهید مصطفی خمینی» نیز حمله كرده و شیشههای آن را شكستند. این افراد به یك خودرو آتش نشانی نیز حمله كردند و شیشه هایش را شكستند. اغتشاشگران در خیابان شوش به یك دستگاه اتوبوس شركت واحد حمله كردند و اقدام به ضرب و شتم راننده و مسافران نموده و سپس اتوبوس را به آتش كشیدند.

  ساعت 16:30 اغتشاشگران با حمله به كیوسك روزنامه فروشی در خیابان مصطفی خمینی آن را به آتش كشیدند. این افراد همچنین یك شعبه بانك تجارت در خیابان مولوی تهران را مورد تعرض قرار دادند.

  ساعت 16:30 در چهار راه مولوی تعدادی از اغتشاشگران با عناصر بسیج درگیر میشوند.

  ساعت 16:50 جمعیتی حدود هزار نفر از افراد حزباللهی در میدان انقلاب جمع شدهاند كه مردم حزباللهی پس از راهپیمایی و سردادن شعار در حمایت از مقام معظم رهبری همراه با سینهزنی به سمت دانشگاه حركت مینمایند.

  ساعت 17:10 در میدان انقلاب شعارهای زیر داده میشود: «حزب فقط حزب علی، رهبر فقط سیدعلی- منافق حیا كن دانشجو را رها كن- مرگ بر منافق- نیروی انتظامی تشكر تشكر- امریكا در چه فكریه ایران پر از بسیجیه.»

  ساعت 17:12 تعداد 200 نفر از عناصر یگان ویژه ناجا در مقابل سر در دانشگاه مستقر شدند.

  ساعت 17:20 حدود هزار نفر از بسیج و مردم حزباللهی در میدان مخبرالدوله حضور دارند و میدان را در كنترل دارند.

  ساعت 17:30 دو هزار نفر از مردم و نیروهای بسیجی در حالی كه تصاویری از بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری را با خود حمل میكردند از میدان انقلاب به طرف در اصلی دانشگاه تهران آمدند. راهپیمایان در حالی كه شعار میدادند «حزب فقط حزب علی، رهبر فقط سیدعلی- منافق حیاكن، دانشگاه را رها كن- وای اگر خامنهای حكم جهادم دهد» پساز توقف كوتاهی در مقابل در اصلی دانشگاه تهران به طرف میدان انقلاب بازگشتند.

  ساعت 18 عناصر دفتر تحكیم وحدت اعلام نمودند كه مراسم خود را روز چهارشنبه ساعت 10:30 برگزار خواهند كرد. قبلاً عناصر حزبالله راهپیمایی خود را در همین ساعت اعلام نمودند كه مكان راهپیمایی به سمت دانشگاه تهران خواهد بود.

  ساعت 18 خزانه بخارایی در جنوب تهران، تعدادی از اغتشاشگران در این محل تجمع كردند و حدود یك ساعت شعارهایی علیه مسئولان نظام سر دادند. این افراد كه سنگ و چوب در دست داشتند، پس از مواجه شدن با نیروی انتظامی در حدود ساعت 19 پراكنده میشوند.

  ساعت 20:30در میدان انقلاب از سوی اغتشاشگران 3 عدد نارنجك دستی به سوی افراد حزباللهی پرتاب شد.

  ساعت 20:30 اغتشاشگران در خط ویژه میدان انقلاب به سمت نیروهای مردمی مواد آتشزا و كوكتل پرتاب كردند و متواری شدند.

  ساعت 20:45  در حال حاضر در مقابل دانشگاه تهران آرامش برقرار است و رفت و آمد خودروها به شكل عادی جریان دارد. نیروهای بسیج نیز به منظور حفظ نظم و آرامش در ضلع جنوبی دانشگاه تهران مستقر هستند. تعدادی از نیروهای بسیج در ضلع شمال شرقی میدان ولیعصر در حال روان كردن ترافیك خیابان و پیادهروهای این منطقه هستند.

  ساعت 20:50 تعدادی حدود هزار نفر از افراد حزباللهی از مقابل سر در دانشگاه به سمت میدان انقلاب در حال راهپیمایی با شعارهایی در حمایت از رهبری حركت میكنند.

  ساعت 23:30 نیروهای بسیجی با ایجاد پستهای بازرسی در نقاط مختلف شهر تهران اقدام به شناسایی نیروهای اغتشاشگر میكنند. برخورد محترمانه بسیجیان با سرنشینان خودروها مشاهده میشود.

  در پی بروز اغتشاش در چند نقطه شهر تهران، از رواج شایعات زیادی كه پایه و اساسی ندارند، خبر دادهاند. از جمله گفته میشود «راهپیمایی مردمی فردا صبح (چهارشنبه) لغو شده است.» و اینكه «امشب در تهران حكومت نظامی برقرار میشود و به همین منظور تانكها در نقاط مختلف شهر استقرار خواهند یافت.» همچنین ادعای تسخیر چند «كلانتری دهان به دهان میچرخد و در این رابطه مشخصاً از «كلانتری 16» نام میبرند و شایعه دیگر اینكه «گفته میشود بخشهایی از صدا و سیما به آتش كشیده شده و دهها نفر كشته شدهاند.» آخرین شایعات حاكی است كه «میدان راه آهن شلوغ است» و «روزنامه كیهان به آتشكشیده شده است.»

ادامه دارد..

موضوع: تیر ماه،

جستجو در وبلاگ
درباره من
موضوعات
لینک های مفید
فروشگاه مجله و کتاب الکترونیکی کیوسک 724
گالری والپیپر و عکس پس زمینه والپیپرهای ایرانی
قالب های حرفه ای وبلاگ
مجله تفریحی سرگرمی جزیره نشین
ابزارک های وبلاگ
قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :